Nyhed: Wildenburg Fronter. Prisbillig el-ladcykel med frontlåge

OBS: Dette er en ældre artikel. Der er sidenhen kommet en ny udgave af omtalte cykel, som du kan læse mere om ved at klikke her!

Wildenburg Classic har været på det danske marked i godt et år, og er blevet taget rigtigt godt imod af de mange kunder, som allerede har erhvervet sig en af de prisvenlige ladcykler, der er mere end god nok til hverdagens små strabadser.

For nyligt blev familien udvidet med Wildenburg Fronter – en el-ladcykel med frontlåge, som er det oplagte valg, hvis du har hund, eller ikke nødvendigvis har brug for fire siddepladser i din ladcykel. Den nye model leveres med en øsken til fastgørelse af hundesnor og altså klaplåge i fronten.

Wildenburg Fronter har de samme grundspecifikationer som Wildenburg Classic. Herunder bagnavsmotor, syv udvendige Shimano-gear, 9 Ah-batteri (kan opgraderes), parkeringsbremse, fælgbremse på baghjulet samt skivebremser (mekaniske eller hydrauliske) på forhjulene. Klik her for de fulde specifikationer.

 

Susanne Ladefoged er en af de første i Danmark, der har købt en Wildenburg Fronter. Det, til stor glæde for hele familien og ikke mindst hunden Bertha!
Wildenburg Fronter med mekaniske skivebremser koster 14.999 kroner. Det er også muligt, at få eftermonteret hydrauliske bremser, da stellet er forberedt til begge slags bremser.

Wildenburg Fronter er det prisvenlige alternativ til vores dyrere el-ladcykler med frontlåge. Du kan med fordel læse vores guide “El-ladcykler til dig med hund” ved at klikke her. Heri kan du lære vores øvrige modeller lidt bedre at kende. Har du spørgsmål til vores cykler, er du altid velkommen til at kontakte os.